Žáci bojovali o putovní pohár DDM

29.11.2011 12:37

 

Dům dětí, mládeže a Mateřské centrum v Boskovicích jsou místa, kde mohou děti smysluplně trávit volný čas po splnění školních povinností. Tentokrát se podíváme na ulici 17. listopadu, kde místní DDM sídlí. Zatímco mateřské centrum je určeno zejména předškolním dětem, tady se scházejí již trochu odrostlejší, aby naplnili své schopnosti a dovednosti v mnoha zájmových kroužcích.

Zpět

 

Ve čtvrtek 24. listopadu patřil zdejší víceúčelový sál šachovým nadějím. Konal se zde již druhý ročník seriálu šachových turnajů mladších a starších žáků o putovní pohár DDM. Tentokrát se sešli účastníci královské hry z Jevíčka, Kunštátu a Boskovičtí. Ke stolům s černobílými šachovnicemi usedlo patnáct soutěžích, kteří se mezi sebou střetli v pěti kolech podle vylosování počítačem. Techniku mistrně ovládal Ing. Miroslav Osouch z technické podpory Mail Plus, s.r.o.
„Já Vás tady všechny vítám letos již potřetí,“ zahájil soutěžní odpoledne vedoucí šachového kroužku při DDM v Boskovicích a člen klubu Makkabi Milan Boháček. „Na úvod se můžete podívat o co se hraje. Vítěz celého turnaje dostane tento velký putovní pohár,“ ukázal do kouta herny na naleštěnou obří vázu a ještě upřesnil pravidla hry. „Soutěžící s černými figurkami má první tah a spouští hodiny.“
Pak se již soupeření rozběhlo naplno. Kluci se zakousli do hry a bojovali ze všech sil. A jak to celé dopadlo: Celkovým vítězem a zároveň nejlepším hráčem ve starší kategorii se stal domácí Filip Dvořáček (5 bodů), jež reprezentuje klub Makkabi Boskovice. Celkově druhý a na témže místě v kategorii starších skončil Michal Vašíček (4 body) z Jevíčka, které již patří do okresu Svitavy v Pardubickém kraji. Třetí Filip Páral (3.5 bodu) z nedalekého ŠK Kunštát. Celkově sedmý a první v mladší kategorii se umístil Martin Borýsek (3 body) z Jevíčka. Osmý a druhý v mladších skončil Mikuláš Žédek (2body) z DDM Boskovice. Celkově jedenáctý a třetí v mladších byl Tadeáš Košťál (2 body) z Jevíčka.
„Příští turnaj se odehraje opět třetí čtvrtek v měsíci, tentokrát to vychází na předvánoční čas 15. prosince. Věřím, že si před svátky najdete čas a zase přijdete,“ ukončil třetí soutěžní odpoledne Milan Boháček.
A protože se za okny již úplně setmělo, všichni se pomalu rozcházeli s vědomím hezky stráveného zábavného zároveň i bojovného odpoledne v příjemném dětském kolektivu. 
„Jedná se o turnaj pro mládež do patnácti let, hraje se každý třetí čtvrtek v měsíci na pět kol od září do dubna,“ prozradil mi vedoucí soutěže Milan Boháček, když se mi jej pak při úklidu podařilo na chvíli ukořistit jen pro sebe. „Na závěr každého dne jsou vyhlášena pořadí v kategorii mladších a starších. Jednotliví hráči jsou v celém seriálu průběžně bodováni. Vítěz pak obdrží na jeden rok putovní pohár a jeho malou věrnou kopii natrvalo. Jen bychom potřebovali více soutěžících domácích z Boskovic.“
Je třeba vyzdvihnout, že tento turnaj v královské hře se koná ve spolupráci se šachovým klubem Makkabi Boskovice, jenž jej zajišťuje materiálově. Poskytuje sady šachových her a hodiny.
Ceny věnovala řada sponzorů, kteří si zaslouží na tomto místě poděkování. Jsou to: Mail Plus, s.r.o., Gatema, s.r.o., Novibra, s.r.o., šachový klub Makkabi Boskovice, KupZde Knínice, Allianz pojišťovna, Česká spořitelna, a.s., TopNet, s.r.o, Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Činnost DDM je trvale velmi potřebná a záslužná. Vždyť umožňuje mladým aktivní trávení volného času. Jinak by tato děcka vysedávala doma u počítačů a to jistě není tím nejlepším pro jejich všeobecný rozvoj. Velký dík všem pracovníkům tohoto zařízení
 
Luboš Sušil